Ostrvo vitezova, arhitekture i kulture

posted in: Putopisi | 0

PUTOVANJE Reporter “Života plus” na Malti, koja se ponosi bogatom istorijom, azurnim morem i festivalima

 Ostrvo vitezova, arhitekture i kulture

* Blaga klima privlači turiste u svako doba godine, a kupanje je prijatno i u oktobru

* Nova Gradska vrata, novo zdanje Parlamenta i velelepne stepenice u Valeti potpuno se uklapaju u srednjevekovni ambijent

Malta, ostrvo raskošne lepote, kao iz prohujalih vekova, usred Sredozemnog mora, načičkana je kućama sagrađenim od krečnjaka boje meda koji menja boju u zavisnosti od prelamanja sunčeve svetlosti. Ovaj biser Mediterana prostire se na samo 300 km2, a ima 400.000 stanovnika, otprilike kao Novi Beograd.             

Na svakom koraku, otkrivate tragove bogate istorije, raskošne arhitekture i prelepe zelene, ljubičaste, plave, zlatno žute balkone… Dok šetate uskim uličicama prestonice Valete, popločanim kamenom izglačanim od stopa mnogobrojnih turista, imate utisak kao da iznad vas lebde duhovi vitezova Svetog Jovana Krstitelja koji su u 16. veku zaustavili prodor Turaka u Evropu. Predvodio ih je veliki vitez Žan de la Valeta koji je posle pobede nad Turcima sagradio grad-tvrđavu čije zidine dostižu visinu od 50 metara. U velelepnoj crkvi Svetog Jovana Krstitelja nalaze se grobnice najvećih vitezova malteškog reda, dve izuzetno vredne Karavađove slike i raskošni gobleni iz 16. veka.                                             

Stenovite obale Malteškog arhipelaga zapljuskuju talasi jednog od najčistijih mora na Mediteranu sa najvećim salinitetom i providnošću od oko 60 metara. Na plažama od glatkih stena (ima i peščanih) možete da uživate u kupanju u kristalno čistoj vodi koja se na suncu presijava u azurno plavim i zelenim nijansama. Sezona kupanja traje od maja do oktobra, prosečna temperatura zimi je 16 a leti 30 stepeni, vrlo je mali broj kišnih dana, uglavnom zimi. Zato je ostrvo vitezova savršen izbor za aktivan odmor u bilo koje doba godine jer njemu ne može da vam bude dosadno. – Turistička ponuda je vrlo raznovrsna, od krstarenja do Plave lagune na ostrvu Komino, Kristalnog i drugih zaliva do organizovanih ekskurzija, ali i individualnih, po željama gostiju. Plivanje s delfinima u Vodenom parku posebno je atraktivno za decu, a za one hrabrije koji žele da probaju nešto novo u ponudi je nesvakidašnja „večera na nebu“, na platformi okačenoj na kranu, 200 metara iznad mora, kaže Suzana Đorić, menadžer transfera u agenciji “Robert Arrigo&sons”.

Na tradicionalnim letnjim festivalima pod otvorenim nebom gostuju umetnici iz celog sveta, jedan od njih je čuveni MTV festival u junu na kome učestvuju najpoznatiji svetski DJ-evi i pevači, a svake godine u februaru, na Festivalu „Lost and found“, okupi se oko 10.000 turista. Omiljeno mesto za izlazak mladih, Pačevil, sa diskotekama i barovima koji rade tokom cele noći, podseća na Ibicu. U Valeti možete da uživate u vožnji romantičnim kočijama ili nekoj od bašti sa „živom“ muzikom, vinskim podrumima i barovima koji se nalaze na svakom ćošku.                                                        

Iduće godine, Malta će predsedavati Evropskom Unijom a Valeta će 2018. biti proglašena kulturnom prestonicom Evrope pa su se Maltežani potrudili da njihovo ostrvo izgleda još lepše. Nova „Gradska vrata” na ulasku u prestonicu, najskuplji projekat, nosi potpis slavnog italijanskog arhitekte Renca Pjana. Ovaj kompleks obuhvata i novo zdanje malteškog Parlamenta i velelepne stepenice koji se svojim izgledom potpuno uklapaju u postojeći srednjevekovni ambijent.                                         

Na ostrvu nema kriminala i terorizma, pa je Malta bezbedna destinacija na kojoj se nalazi veliki broj škola za učenje stranih jezika. Većina mladih koji dolaze da uče engleski (koji je pored malteškog zvaničan jezik) ima stipendije i mogućnost boravka u malteškim porodicama za vreme studija. Malteški je interesantna mešavina arapskog, engleskog i italijanskog, zbog čega Maltežani lako uče strane jezike.                                                              

Marina Jungić Milošević

Tekst objavljen 11.10.2016. godine u “Zivotu Plus” nedeljnom dodatku Večernjih Novosti

Direktni letovi i jeftinije karte

Ovo prelepo ostrvo povezano je sa preko 100 aerodroma u svetu, a od sledeće godine cene letova za Maltu biće mnogo pristupačnije čime se otvaraju mogućnosti za još bolju saradnju sa srpskim agencijama, ističe Robert Arigo, poslanik u Parlamentu Malte i vlasnik najveće turističke agencije „Robert Arrigo&sons“ u kojoj radi i četvoro Srba. Počasni je član Malteško-Srpske zajednice čije aktivnosti, kako ističe, sa zadovoljstvom podržava. Mirko Bauk, direktor turističke agencije „Odeon World Travel“, smatra da je interesovanje u Srbiji za Maltom u znatnom porastu protekle tri godine, zbog uvođenja direktne avio linije između Beograda i Malte.

Srbi na Malti

Na Malti živi oko 1.500 Srba, među kojima je 20-ak srpskih lekara koji su vrlo cenjeni, inženjera, programera, a leti taj broj raste i do 5.000 zbog dolaska građevinskih radnika, konobara, kuvara. Dr Predrag Andrejević, malteški zet, konsultant-hirurg u Državnoj bolnici na Malti i predsednik Malteško-Srpske zajednice, došao je pre 25 godina na Maltu iz rodnog Leskovca. – Zajedno sa „SOS Malta“ poslali smo novčanu pomoć izbeglicama u Srbiji, a 2014. nastradalima u poplavama u Obrenovcu. Fond za pomoć bolesnim članovima nosi ime jednog od naših osnivača, pokojnog Branka Đorića, kaže dr Andrejević. Ovde je lane predstavljena izložba arheološkog parka Viminacijum, „Putevima rimskih imperatora“, koju je posetilo oko 5.000 ljudi. U oktobru, u saradnji sa Kancelarijom za dijasporu Republike Srbije, s ponosom ističe dr Peđa, startuje Projekat za očuvanje i negu srpskog jezika i kulture na Malti. – Naša i deca iz mešovitih brakova, od 7 do 15 godina, uz igru će moći da uče naš jezik i da se upoznaju sa srpskom kulturom, kaže naš sagovornik.

Hram stariji od Stounhendža i piramida 

Na egzotičnom ostrvu Gozo, sa starim crkavama i kapelama i plavim ribarskim čamcima, obiđite veličanstveni hram Gđantija, najstarije neolitsko nalazište pod otvorenim nebom na svetu, starije od Stounhendža i egipatskih piramida. Megaliti, ogromni kameni blokovi teški su i po 50 tona a visoki od 7 do 11 m. Uživajte u vožnji brodićem kroz Plavu pećinu, raju za ronioce, sa zidovima u bojama duge, zaklonjenu visokim liticama i nestvarno lepim nijansama mora (dubina 600 m) i korala.

Lampuki, džbejna i imaret

Na Malti ima restorana za svačiji džep, pa večera ili ručak može da vas košta od 10 do 15 evra. Obavezno probajte lampuki, vrstu skuše koja se mresti samo u Mediteranu, hobz biz zejt, hleb sa maslinovim uljem, kaprom i sosom od paradajza, bigila dip, namaz od pasulja, džbejnu, koziji sir posut biberom, imaret, kolač od prženog testa sa smokvama, zečetinu i čuvena malteška vina.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

3 × two =